Endless LED Strip Light – Static White
Endless LED Strip Light – Static White
In-Stock (33) - Ships Same or Next Business Day
This product requires a power supply.
Calculate your power supply
Description
Endless™ LED Strip Lights are the ultimate choice for seamless accent lighting. With Integrated Chip (IC) technology, you can install continuous runs up to 98 feet (30 meters) without voltage drop, saving time, labor, and materials compared to traditional Constant Voltage strips. Each cut section regulates its own current for uniform brightness from end to end. Available in four color temperatures, these strips offer a tailored solution for any space. Compatible with non-dimmable power supplies and DC decoders/remotes, installation and upgrades are quick and hassle-free.
Key Features
Key Features
-
Max Run Length: 98ft
-
Lower (Labor and Material) Costs
-
Constant Current
-
Integrated Chip
Specifications
Specifications
| Part # | AL-SL-EN-CC-IP20-24 |
| Physical | |
| Adhesive Backing | Yes |
| Beam Angle | 120° |
| Cut Length | 3.94" (100mm) |
| Dimensions | 98.4' (30m) 0.394" (10mm) 0.083" (2.1mm) |
| Estimated Lifespan | 50,000 Hours |
| Mounting Method | Adhesive |
| Weight | 1.4 lbs |
| Electrical | |
| Efficacy (lumens per watt) | 84.62 Lumens/Watt |
| Input Voltage | 24VDC |
| LED Quantity | 18 LEDs/ft (60 LEDs/m) |
| LED Type | SMD 2835 |
| Max Power Consumption | 0.91W/ft (3W/m) |
| Max Run Length | 98.4' (30m) |
| Photometric | |
| CRI | 90 |
| LED Color Options | 2700K, 3000K, 4000K, 6000K |
| Max Lumens | Up to 75 Lumens/ft (255 Lumens/m) |
| Environmental | |
| IP Rating | IP20 |
| Max Operating Temperature | -4 – 122°F (-20 – 50°C) |
| Max Storage Temperatures | -22 – 176°F (-30 – 80°C) |
| Suitable Uses | Dry, Indoor |
| Control | |
| CV, CC, DMX or SPI | Constant Current |
| Dimmable | Yes, Non-Dimmable Power Supplies ONLY |
| Compatibility | |
| Compatible Connectors | 10mm Single Color Connectors |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | CE UL RoHS LM80 |
| Warranty | 5 Years |
Features
Features
Applications
Applications
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert
Frequently Asked Questions
What power supply should I use with the Endless™ LED Strip Lights?
Only our Non-Dimmable Power Supplies are compatible. If planning to dim the lights, this can be done by using a PWM dimmer.
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.