DMX Strip Light Splice Bite Connector
DMX Strip Light Splice Bite Connector
In-Stock (558) - Ships Same or Next Business Day
Description
Easily join together two cut sections of an LED strip light with this bite connector, no soldering required. Simply cut the strip light to the desired length and splice it to another piece of strip light utilizing this connector. Ensure correct polarity at all connection points. Needle-nose or parallel-jaw pliers are recommended for a smooth installation.
Only compatible with aspectLED LED strip lights.
Key Features
Key Features
-
Compact Design
-
NON WATERPROOF
-
Easy Connect
-
Secure Connection
Specifications
Specifications
| Part # | AL-SL-CN-DMX-SPLICE |
| Physical | |
| Connector Type | Strip to Strip Splice |
| Dimensions | 0.53" Long 0.45" Wide 0.15" Deep |
| Weight | 0.03 oz (0.7g) |
| Electrical | |
| Max Current | 6A |
| Pin/Wire Count | 5 pin |
| Wire Connections | N/A |
| Environmental | |
| IP Rating | IP20 |
| Suitable Uses | Dry Locations Only |
| Compatibility | |
| Compatible Strip Lights | AL-SL-AD-DMX-IP20-24-RGB |
| Standards / Certifications | |
| Warranty | 1 year |
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert