Pendant/Surface Mount Multi-Directional Bar Light Linear Channel for LED Strip Light
Pendant/Surface Mount Multi-Directional Bar Light Linear Channel for LED Strip Light
Low Stock (only 9 items left in stock) - Backorder Available
Description
This Pendant/Surface Mount Multi-Directional Bar is compatible with all strip lights and is designed for versatile architectural lighting applications. Available in a silver aluminum finish with a frosted lens, it comes in 3.3 ft and 6.5 ft lengths to suit a variety of installations. Emitting light from three sides instead of one, it provides enhanced illumination for wall washing and ambient lighting. Designed for flexibility, it can be mounted to ceilings, walls, or other surfaces, or suspended as a pendant for use over bars, game rooms, pool tables, garages, kitchen peninsulas, and islands. Its durable aluminum construction helps protect strip lights while supporting heat dissipation for long-term performance.
Dimensions
Dimensions
Specifications
Specifications
| Part # | AL-TRK-LNR |
| Physical | |
| Accommodates these | Interior Channel Dimensions | 1.5" (38mm) |
| Channel Material | Anodized Aluminum |
| Dimensions | 1.8" Wide 1.62" Tall |
| Finish Options | Silver |
| Lens | Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Mounting Method | Mounting Clip, Pendant Hanging Kit |
| Weight | 1.8 lb (6.5ft Channel & Lens) |
| Photometric | |
| Lens Transmittance | Frosted = 78% |
| Environmental | |
| IP Rating | IP20 |
| Load Rating | IK06 |
| Max Operating Temperature | -4 – 122°F (-20 – 50°C) |
| Max Storage Temperatures | -22 – 176°F (-30 – 80°C) |
| Suitable Uses | Dry, Indoor |
| Compatibility | |
| Compatible Strip Lights | Holds Strip Light 12mm wide & above |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | RoHS |
| Warranty | 1 Year |
Features
Features
Applications
Applications
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert