30W Dimmable LED Power Supply
30W Dimmable LED Power Supply
In-Stock (204) - Ships Same or Next Business Day
Description
aspectLED offers a full line of dimmable LED power supplies (drivers). A high quality dimmable power supply/transformer results in your LED lights using less energy, shining brighter, and lasting longer. That's why aspectLED offers the highest quality dimmable LED power supplies. Our power supplies can be used with most standard incandescent dimmer switches. All of our power supplies are energy efficient and eco friendly. This power supply is only for use with single color LED strip lighting. Never use 30W Dimmable LED Power Supply with recessed lights, color controllers, or any product other than strip lighting.
Dimensions
Dimensions
Specifications
Specifications
| Part # | AL-PS-D-TR-SL-30-24-W |
| Physical | |
| Dimensions | 9-1/2" long (241mm) 1-1/4" wide (32mm) 3/4" tall (19mm) |
| Housing Material | Aluminum |
| Mounting Method | Mounting Tabs |
| Weight | 0.77 lbs (0.35 kg) |
| Electrical | |
| AC Current | 0.5A @ 100VAC |
| AC Voltage Range | 100-277VAC |
| DC Voltage | 24VDC |
| Efficiency | >81% |
| Frequency Range | 50-60Hz |
| Inrush Current | 7A |
| Max Continuous Load | 24W |
| Max Output Current | 1.25A |
| Max Power Consumption | 30W |
| Environmental | |
| IP Rating | IP67 |
| Max Operating Temperature | -40°C to 60°C (-40°F to 140°F) |
| Max Storage Temperatures | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| Suitable Uses | Dry, Damp, and Wet Locations |
| Control | |
| Dimmable | Yes |
| Compatibility | |
| Recommended Box/Enclosure (Optional) | AL-PS-BX-XL |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | UL Listed ROHS Class 2 |
| Warranty | 1 Year |
Features
Features
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert
Is this product UL listed?
Many of our products are UL listed. To confirm, please review the Certifications listed under the product specifications section of the product you are interested in.