6" Pool/Spa/Pond Ultra Bright Underwater Light (9 LED - 27W) - 24VDC
6" Pool/Spa/Pond Ultra Bright Underwater Light (9 LED - 27W) - 24VDC
Out of Stock - Backorder Available
Description
aspectLED's underwater LED lights are bright, energy efficient, and attractively styled, making them perfect for virtually any underwater application. Ideal for installation in pools, spas/hot tubs, ponds, aquariums, waterfalls, water features, fountains, docks, and in marine environments. This 27W underwater light features 9 of our 3W SMD LEDs and is 6" nominal diameter x 3.5" deep and is designed for recessed installation in a pool/water feature wall or floor. Our included mounting sleeve makes installation a breeze and allows you to pre-embed the mounting sleeve into concrete, stone, metal, or virtually any other material. Available in a variety of colors, as well as RGB(3-in-1), which can be easily controlled via a DMX decoder/driver. These LED underwater lights are waterproof (with an IP68 rating) and submersible. They feature a stainless steel housing and trim face and come standard with a clear glass trim.
Key Features
Key Features
-
Lumens:
1500 Single Color
1350 RGB -
27 Watts
-
VOLTAGE
12VDC, 24VDC
or 12VAC -
IP68
Dimensions
Dimensions
Specifications
Specifications
| Part # | AL-UW-9L-27W |
| Physical | |
| Beam Angle | 30 Degrees |
| Dimensions | 6" (152mm) Diameter 3.5" (89mm) Deep |
| Estimated Lifespan | 50,000 hours |
| Glass | Step-tempered 8mm thickness glass |
| Housing Material | 304 Stainless Steel (316 available as special order) |
| Lens | Optical, >85% efficient |
| Mounting Sleeve | Included, aluminum mounting sleeve |
| Trim Material | Polished 304 Stainless Steel (316 available as special order) Clear Glass Lens |
| Waterproof Seal | Double silicone seal |
| Weight | 4.4 lbs |
| Electrical | |
| Input Voltage | 24VDC Also available in 12VDC and 12VAC. |
| LED Quantity | 9 - High Power 3 Watt LEDs |
| LED Type | SMD LED Chips |
| Max Power Consumption | 27 Watts |
| Photometric | |
| Max Lumens | Luminous Flux: 1500 Lumens for Single Color 1350 Lumens for RGB |
| Environmental | |
| IP Rating | IP68 Submersible |
| Max Operating Temperature | 32 to 113 Degrees Fahrenheit (0 to 45 Degrees Celsius) |
| Maximum Submersible Depth | 6.5' (2 Meters) |
| Suitable Uses | Underwater |
| Control | |
| Dimmable | No |
| Compatibility | |
| Compatible Power Supplies | Non-Dimmable Power Supplies Never use with MLV power supplies! |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | UL Listed cUL Listed RoHS, CE |
| Warranty | 1 Year |
Features
Features
Applications
Applications
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert
What light color should I choose?
Warm White is equivalent to a standard incandescent light color and is most popular for residential applications. It has a slight warm yellow glow to it that many people find comfortable and we are all used to seeing in our homes. It is a 2700-3000K on the Kelvin Light Color Scale.
Cool White is equivalent to a standard CFL or Fluorescent light color and is most popular for commercial applications, although it is also used fairly often in residential. It puts out a pure white without any yellow undertone. It is a 4000-4500K on the Kelvin Light Color Scale.
Neutral White is a very pure white, most popular for commercial applications, although it is also used fairly often in residential. It puts out a pure white without without any blue undertone. It is a 5000-5500K on the Kelvin Light Color Scale.
DayWhite™ most closely replicates natural daylight and does have a slight blue hue to the light output. This is rarely seen in residential applications as the light output can seem a bit harsh and bright, and is most commonly seen in exterior or commercial applications. This is the brightest of the White light color options. It is a 6000-6500K on the Kelvin Light Color Scale.
How do I know what power supply to purchase?
The method to calculate your required power source for a low voltage light installation would be to take the watts per light (in the specs section of the product you are interested in), multiply by the number of fixtures you plan to install, and then add 20% to that total. The resulting number is the minimum number of watts your power supply needs to be, so round up to the next available size power supply.It never hurts to go with a larger power supply. Your lights will only consume the number of watts actually being used when they are on.
Is this fixture UL listed?
Many of our products are UL listed. To confirm, please review the Certifications listed under the product specifications section of the product you are interested in.