DMX Wall Mount STICK-DE3+ Programmable DMX Controller
DMX Wall Mount STICK-DE3+ Programmable DMX Controller
Description
This wall mount DMX controller allows for multiple scenes in a fully programmable, standalone DMX environment. Control any of aspectLED's color changing fixtures (DMX decoder may be required and is sold separately) with a beautiful in-wall switch with a full color integrated screen. Select scenes, colors, dim, or cycling modes. This unit can be used without programming, but it can also be programmed via a USB connection or ethernet over a network. The STICK-DE3 comes with its own dedicated 5V power supply.
Key Features
Key Features
-
Network Control
-
DMX
-
App Control
-
1028 Channels
Dimensions
Dimensions
Specifications
Specifications
| Part # | AL-CTRL-STICKDE3 |
| Physical | |
| Dimensions | 6" Long 4.5" Wide 0.75" High |
| Finish Options | Black |
| Weight | 1.0 lbs |
| Electrical | |
| Input Signal | DMX512/1990 digital |
| Environmental | |
| IP Rating | IP20 |
| Max Operating Temperature | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Suitable Uses | Indoor Dry Locations |
| Compatibility | |
| Compatible Connectors | DMX+Power over RJ45| Ethernet, DMX+Power screw terminals Mini USB |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | RoHS |
| Warranty | 1 Year |
Features
Features
Applications
Applications
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert