Endless™ LED Strip Light – Static White
Endless™ LED Strip Light – Static White
In Stock (19) - Moving Fast!
This product requires a power supply.
Calculate your power supply
Description
Bring new light to your projects like never before with our Endless™ LED Strip Light, the ultimate solution for any accent lighting challenge that comes your way. With Integrate Chip (IC) technology, you can install uninterrupted runs up to 98 feet (30 meters) with ease – and quickly eliminate the extra time and project costs associated with traditional Constant Voltage (CV) strip products. Each cut length has an integrated chip that regulates the strip’s current and delivers a 100% uniform lumen output from end to end. Ideal for projects with single, continuous runs, many short runs wired in series, or where other labor and material costs may be at a premium.
Designed with flexibility and efficiency in mind, this product redefines ease and performance. The Endless™ LED Strip Lights are available in four different color temperatures providing a tailored solution for any environment. Skip the extra cutting, wiring of parallel runs, and finish your next project faster. With aspectLED’s new Constant Current (CC) strip lights, the possibilities are Endless™.
Constant Current products require non-dimmable power supplies to operate.
Key Features
Key Features
-
Max Run Length: 98ft
-
Lower (Labor and Material) Costs
-
Constant Current
-
Integrated Chip
Specifications
Specifications
| Part # | AL-SL-CC |
| Physical | |
| Adhesive Backing | 3M Adhesive Tape (300LSE) |
| Beam Angle | 120° |
| Cut Length | 2" (50mm) |
| Dimensions | 1/4" (5.5mm) |
| Estimated Lifespan | 50,000 Hours |
| Mounting Method | Adhesive Tape |
| Weight | 1.68 lbs (0.76 kg) |
| Electrical | |
| Efficacy (lumens per watt) | 81.5 |
| Input Voltage | 24VDC |
| LED Quantity | 37 per foot (120 per meter) |
| LED Type | SMD 2835 LED Chip |
| Max Power Consumption | 0.91W per foot (3W per meter) |
| Max Run Length | 98.4' Long (30m) |
| Photometric | |
| CRI | 95+ |
| Max Lumens | Max Luminous Flux: Up to 75 lumens per foot |
| Environmental | |
| IP Rating | IP20 |
| Max Operating Temperature | -25°C to 60°C (-13°F to 140°F) |
| Max Storage Temperatures | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| Suitable Uses | Dry Locations Only |
| Control | |
| CV, CC, DMX or SPI | Constant Current |
| Dimmable | Yes, Non-Dimmable Power Supplies ONLY |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | UL/cUL Listed, RoHS, CE |
| Warranty | 5 years |
Features
Features
Applications
Applications
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert
What power supply should I use with the Endless™ LED Strip Lights?
Only our Non-Dimmable Power Supplies are compatible. If planning to dim the lights this can be done by using a PWM dimmer.