Endless™ RGB Color Changing LED Strip Light - Waterproof
Endless™ RGB Color Changing LED Strip Light - Waterproof
In-Stock (32) - Ships Same or Next Business Day
This product requires a power supply.
Calculate your power supply
Description
Experience the next level of lighting with our most advanced and versatile strip light yet. The Endless™ RGB LED Strip Light features integrated chip (IC) technology, allowing for continuous waterproof runs up to 32 feet (10 meters) without the voltage drop or added complexity of traditional constant voltage (CV) strips, eliminating the extra time and project costs typically associated with CV installations.
With advanced constant current technology, this strip delivers bright, consistent illumination at 130 lumens per foot, with smooth and vibrant RGB color-changing capabilities. Ideal for accent lighting, task lighting, and custom installations, the Endless™ RGB Strip Light is engineered for superior performance and long-term reliability. Compatible with standard non-dimmable power supplies and DC decoders/remotes, this strip is a hassle-free solution for both upgrades and new installations.
Key Features
Key Features
-
Integrated Chip
-
Constant Current
-
Max Run Length: 32.8ft
-
Waterproof IP68
Specifications
Specifications
| Part # | AL-SL-CC-24-RGB-IP68-60-10 |
| Physical | |
| Adhesive Backing | 3M Adhesive Tape (300LSE) |
| Beam Angle | 120° |
| Cut Length | 4" (100mm) |
| Dimensions | 32.8' Long (10m) Width 9/16′′ (14mm) 0.19" Thick (5mm) |
| Distance Between LEDs | 0.47" (12mm) |
| Estimated Lifespan | 50,000 Hours |
| Weight | 2.6 lb (1.1 kg) |
| Electrical | |
| Efficacy (lumens per watt) | 52 |
| Input Voltage | 24VDC |
| LED Quantity | 18 LEDs per foot (60 LEDs per meter) |
| LED Type | SMD 5050 LED Chip |
| Max Power Consumption | 2.9W per foot (9.5W per meter) |
| Max Run Length | 32.8' (10m) |
| Photometric | |
| RGB Wavelength Ranges | R: 620-625nm G: 520-525nm B: 465-470nm |
| Environmental | |
| IP Rating | IP68 |
| Max Operating Temperature | -25°C to 60°C (-13°F to 140°F) |
| Max Storage Temperatures | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| Suitable Uses | Dry, Damp, and Wet Locations |
| Control | |
| CV, CC, DMX or SPI | Constant Current |
| Dimmable | Yes |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | UL/cUL Listed RoHS CE |
| Warranty | 5 years |
Features
Features
Applications
Applications
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert
What power supply should I use with the Endless™ RGB LED Strip Lights?
Only our Non-Dimmable Power Supplies are compatible.