Endless RGBW Color Changing LED Strip Light - Waterproof
Endless RGBW Color Changing LED Strip Light - Waterproof
In-Stock (190) - Ships Same or Next Business Day
This product requires a power supply.
Calculate your power supply
Description
The waterproof RGBW Endless™ LED Strip Light delivers smooth, even illumination for runs up to 32 feet, with no dim spots or brightness loss. Fully submersible, it’s ideal for wet environments both indoors and outdoors. With Integrated Chip (IC) technology, you can install long, continuous runs without the wiring complexity or voltage drop of traditional Constant Voltage (CV) strips, saving time and project costs. Producing up to 165 lumens per foot, it’s perfect for accent or task lighting. It is compatible with non-dimmable power supplies and DC decoders/remotes, making upgrades or replacements quick and hassle-free.
Key Features
Key Features
-
Max Run Length: 32.8ft
-
Waterproof IP68
-
Constant Current
-
Integrated Chip
Specifications
Specifications
| Part # | AL-SL-EN-CC-IP68-24-RGBW-32 |
| Physical | |
| Adhesive Backing | Yes |
| Beam Angle | 120° |
| Cut Length | 3.94" (100mm) |
| Dimensions | 32.8' Long (10m) 0.579" (14.7mm) 0.206" (5.23mm) |
| Distance Between LEDs | N/A |
| Estimated Lifespan | 50,000 Hours |
| Mounting Method | Adhesive Backing, Mounting Straps |
| Electrical | |
| Efficacy (lumens per watt) | 57 Lumens/Watt |
| Input Voltage | 24VDC |
| LED Quantity | 18 LEDs per foot (60 LEDs per meter) |
| LED Type | SMD 5050 LED Chip |
| Max Power Consumption | 2.9W per foot (9.5W per meter) |
| Max Run Length | 32.8' (10m) |
| Photometric | |
| CRI | 90+ (White Only) |
| LED Color Options | RGB + 2700K RGB + 3000K RGB + 4000K RGB + 6000K |
| Max Lumens | Up to 165 Lumens/ft (533 Lumens/m) |
| RGB Wavelength Ranges | See Photometric Report |
| Environmental | |
| IP Rating | IP68 |
| Max Operating Temperature | -4 - 122° F (-20 - 50° C) |
| Max Storage Temperatures | -22 - 176° F (-30 - 80° C) |
| Suitable Uses | Dry, Damp, and Wet Locations |
| Control | |
| CV, CC, DMX or SPI | Constant Current |
| Dimmable | Yes |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | UL/cUL Listed RoHS CE LM80 |
| Warranty | 5 years |
Features
Features
Applications
Applications
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert
What power supply should I use with the Endless™ LED Strip Lights?
Only our Non-Dimmable Power Supplies are compatible.