2-Pin Light Sheet Connector - Static White Jumper
2-Pin Light Sheet Connector - Static White Jumper
In-Stock (306) - Ships Same or Next Business Day
Description
These 2-pin light sheet connectors are the perfect Plug and Play option for wiring aspectLED’s Arc™ Static White light sheets. 2.75” long with XH connector heads on both ends, these ‘jumpers’ are commonly used to make your sheet-to-sheet connections when the sheets are aligned side-by-side. Skip the soldering and speed up your installs today.
CAUTION: Always double check the polarity of the ports when laying out your light sheets and making your connections. Before powering on, always confirm that the wires are installed correctly between all system components.
Specifications
Specifications
| Part # | AL-LS-CN-2 |
| Physical | |
| Connector Type | Jumper |
| Dimensions | 2.75" Long (69.85mm) 0.22" Wide (5.75mm) 0.17" Tall (4.5mm) |
| Weight | 0.04 oz (1.2g) |
| Electrical | |
| Max Current | 4A |
| Pin/Wire Count | 2 |
| Environmental | |
| IP Rating | IP20 |
| Suitable Uses | Indoor, Dry Locations Only |
| Compatibility | |
| Compatible Light Sheets | Arc™ - Static White Arc™ - Ultrabright Static White |
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert