2-Pin Light Sheet Connector - Static White Pigtail
2-Pin Light Sheet Connector - Static White Pigtail
Description
These 2-pin light sheet connectors are the perfect Plug and Play option for wiring aspectLED’s Arc™ Static White light sheets. 8” long with an XH connector head on one end and open wires on the other, these ‘pigtails’ are the perfect choice for spanning larger gaps and/or connecting your power supplies or controllers directly to your light sheets. Skip the soldering and speed up your installs today.
CAUTION: Always double check the polarity of the ports when laying out your light sheets and making your connections. Before powering on, always confirm that the wires are installed correctly between all system components.
Specifications
Specifications
| Part # | AL-LS-CN-1 |
| Physical | |
| Connector Type | Pigtail |
| Dimensions | 8" Long (203.2mm) 0.22" Wide (5.75mm) 0.17" Tall (4.5mm) |
| Weight | 0.11 oz (3.15g) |
| Electrical | |
| Max Current | 4A |
| Pin/Wire Count | 2 |
| Environmental | |
| IP Rating | IP20 |
| Suitable Uses | Indoor, Dry Locations Only |
| Compatibility | |
| Compatible Light Sheets | Arc™ - Static White Arc™ - Ultrabright Static White |
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert