Spectra™ AllSun - LED Light Sheet - Tunable White
Spectra™ AllSun - LED Light Sheet - Tunable White
In-Stock (37) - Ships Same or Next Business Day
Description
aspectLED's dynamic White Color Tuning Flexible LED Light Sheets are the perfect solution for a wide variety of lighting applications including; retail signage, back-lighting, and other decorative lighting for holidays, trade shows, and exhibitions. These versatile color tuning flexible LED light sheets can be cut in any direction along the cut lines, allowing you to cut pieces to the length or shape that you need.
Key Features
Key Features
-
6,800 Lumens
-
72 Watts
-
Voltage: 24VDC
-
Cuttable
Specifications
Specifications
| Part # | AL-LS-WWDW-S |
| Physical | |
| Adhesive Backing | Yes / 3M Adhesive |
| Cut Length | 1.04"x 1.04"(26.4mm x 26.4mm) |
| Dimensions | 18-15/16" (480mm) long x 9-1/2" (240mm) wide x 1/4" (6mm) thick |
| Estimated Lifespan | 50,000 hours |
| Electrical | |
| Input Voltage | 24VDC, Requires Power Supply |
| LED Quantity | 324 LEDs per sheet |
| Max Power Consumption | 72 Watts per sheet |
| Max Run Length | Maximum Run Length = 2. Both connectors must be used. Note that controllers do have an electrical current limit. Running multiple sheets may exceed the current limit depending on which controller is used. According to the National Electrical Code (NEC), wiring exceeding 96 watts is no longer considered Class 2 wiring. |
| Photometric | |
| CRI | >95 |
| LED Color Options | 3000K-6000K |
| Max Lumens | 6,800 Lumens per sheet |
| Environmental | |
| IP Rating | IP20 Indoor Use Dry Location |
| Suitable Uses | Dry Location Only |
| Control | |
| Dimmable | Yes |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | RoHS, UL Listed |
| Warranty | 1 Year |
Features
Features
Applications
Applications
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert