L & N-Series Single Color Solderless Splice Bite Connector
L & N-Series Single Color Solderless Splice Bite Connector
In-Stock (2310) - Ships Same or Next Business Day
Description
This connector allows you to cut your strip light to length and splice connect to another piece of the same strip light without soldering. FOR USE ONLY WITH aspectLED LED Strip Lights. This is only a splice connector and does not include any wire leads. Be sure to observe strip light polarity at all connection points. Needle Nose or Parallel Jaw Pliers are recommended for installation.
Key Features
Key Features
-
IP20 Non-Waterproof
-
N-Series +
L-Series (Single Color)
Specifications
Specifications
| Part # | AL-SL-CN-LN-SPLICE |
| Physical | |
| Connector Type | Strip to Strip Splice |
| Dimensions | 0.45" Long (11.6mm) 0.38" Wide (9.85mm) 0.2" Deep (5mm) |
| Weight | 0.01 oz (0.3g) |
| Electrical | |
| Max Current | 4A |
| Environmental | |
| IP Rating | IP20 |
| Suitable Uses | Dry Locations Only |
| Compatibility | |
| Compatible Strip Lights | AL-SL-L95 AL-SL-LN-U AL-SL-LN-IP20-24 AL-SL-N90 AL-SL-NN-U AL-SL-NN-S |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | CE |
Features
Features
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert