L-Series Single Color Solderless 90 Degree Angle Splice Bite Connector
L-Series Single Color Solderless 90 Degree Angle Splice Bite Connector
In-Stock (1140) - Ships Same or Next Business Day
Description
This corner L-shaped connector is designed to connect 2 sections of LED Strip Lights to make 90-degree corner turns with no soldering work. FOR USE ONLY WITH aspectLED LED Strip Lights. Be sure to observe strip light polarity at all connection points. Needle Nose or Parallel Jaw Pliers are recommended for installation.
Key Features
Key Features
-
IP20
Non-Waterproof -
L-Series
(Single Color)
Specifications
Specifications
| Part # | AL-SL-CN-L-ANGLESPLICE |
| Physical | |
| Connector Type | Right Angle (90 Degree) |
| Dimensions | 0.66" Long (17mm) 0.66" Wide (17mm) 0.2" Deep (5mm) |
| Weight | 0.03 oz (0.7g) |
| Electrical | |
| Max Current | 4A |
| Environmental | |
| IP Rating | IP20 |
| Suitable Uses | Dry Locations Only |
| Compatibility | |
| Compatible Strip Lights | AL-SL-L95 AL-SL-LN-U AL-SL-LN-IP20-24 |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | CE |
Features
Features
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert