Brass LED Flood Light - 120º
Brass LED Flood Light - 120º
Low Stock (only 4 items left in stock) - Backorder Available
Description
Illuminate your outdoor space with precision and style by highlighting objects such as statues, signage, pillars, garden beds, walls, and plants with our Brass LED Flood Light. The powerful and focused beam of light is perfect for uplighting/area lighting for your landscape, making your outdoor elements stand out even in the darkest of nights. Crafted from brass, these floodlights will outlast aluminum alternatives and are corrosion resistant. They have an adjustable head to modify the lighting angle to change the position to your preference. This floodlight is integrated, meaning there is no bulb you need to replace. The integrated design ensures hassle-free installation and zero maintenance while enhancing weather resilience. Includes a plastic stake mount, with a Heavy Duty Brass Stake mount available for purchase.
Key Features
Key Features
-
Up to 500 Lumens
-
Beam Angle
120° -
IP65
-
Weather Resistant
Specifications
Specifications
| Part # | AL-LL-ADJ-FLOOD-1 |
| Physical | |
| Beam Angle | 120 degrees |
| Dimensions | 4.8" Tall (122mm) 3.93" Wide (100mm) 2.5" Deep (62mm) |
| Estimated Lifespan | 30,000 hours |
| Finish Options | Antique Bronze |
| Fixture Material | Die-cast Brass |
| Lens Options | Clear Flat Glass |
| Stake Dimensions | 1.96" Diameter (50mm) 8" Long (20.3cm) |
| Wire Lead Length | Wire Lead: 72" long (1.8m) , 18 AWG |
| Wire Length | 72" long (1.8m) , 18 AWG |
| Electrical | |
| Input Voltage | 12 VDC or Low Voltage AC |
| LED Quantity | 9 |
| LED Type | SMD 3030 LED Chip |
| Max Power Consumption | 5W |
| Photometric | |
| CRI | 85 |
| Max Lumens | Luminous Flux: 500 Lumens |
| Environmental | |
| IP Rating | IP65 |
| Max Operating Temperature | -40°C to 40°C (-40°F to 104°F) |
| Suitable Uses | Dry and Damp Locations |
| Control | |
| Dimmable | Adjustable via internal switch |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | ETL Listed |
| Warranty | 5 Years |
Features
Features
Applications
Applications
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert