LED Heat Sink + Custom Fixture Component – 12mm
LED Heat Sink + Custom Fixture Component – 12mm
In-Stock (179) - Ships Same or Next Business Day
Description
LED heat sinks make customizing your lighting projects simple and easy, while also extending the lifespan of your lights. At 12mm wide, this heat sink is perfectly sized to pair with all indoor (IP20) strip lights.
Best used for professional installation of LED strip lights onto surfaces with poor conductive and adhesive properties, they’re also a great choice for seamlessly integrating flexible LED strip lighting into your own custom LED fixture designs.
Inserted into core-drilled stone, suspended mid-air, or bent and cut to nearly any shape, these simple aluminum sinks will help breathe new creativity into your lighting projects.
Specifications
Specifications
| Part # | AL-TRK-SINK-12 |
| Physical | |
| Accommodates these | Interior Channel Dimensions | 0.39" (10mm) |
| Channel Material | Anodized Aluminum |
| Dimensions | 0.47" (12mm) Wide 0.07" (2mm) Tall |
| Finish Options | Silver |
| Mounting Method | Surface Mounted |
| Weight | 0.2 lb (6.5ft Channel) |
| Environmental | |
| IP Rating | IP20 |
| Load Rating | IK06 |
| Max Operating Temperature | -4 – 122°F (-20 – 50°C) |
| Max Storage Temperatures | -22 – 176°F (-30 – 80°C) |
| Suitable Uses | Dry, Indoor |
| Compatibility | |
| Compatible Strip Lights | Holds Strip Light up to 12mm wide |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | RoHS |
| Warranty | 1 Year |
Features
Features
Applications
Applications
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert
How do I attach LED heat sinks to another surface?
To achieve the best results, we recommend using a power drill to drill 2–4 holes along the length of the aluminum sink and attaching it with bevel-headed screws.
Can I install my strip lights without a heat sink?
While it is possible to install your strips using the adhesive tape backing alone, we always recommend using an aluminum heat sink or LED channel to ensure your LED strips stay cool and extend their life as long as possible.