Louvered LED Step Light
Louvered LED Step Light
Description
Illuminate your steps or deck walkways effortlessly with our 2W Louvered LED Step Light. The solid die cast brass faceplate has a louvered front that directs light down, reducing glare. The brass is durable and corrosion-resistant with a brushed bronze finish. These lights are simple, effective, and ready to enhance your outdoor space.
Key Features
Key Features
-
240 Lumens
-
2 Watts
-
VOLTAGE
12 VDC or Low Voltage AC -
IP65
Specifications
Specifications
| Part # | AL-LL-STEP-LNSL |
| Physical | |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Estimated Lifespan | 30,000 hours |
| Finish Options | Antique Bronze |
| Fixture Material | Brass |
| Weight | 1.3 lbs |
| Electrical | |
| Input Voltage | 12 VDC OR LOW VOLTAGE AC |
| LED Quantity | 3 |
| LED Type | SMD 3030 LED Chip |
| Max Power Consumption | 2 Watts |
| Photometric | |
| CRI | 80 |
| LED Color Options | 2700K |
| Environmental | |
| IP Rating | IP65 |
| Max Operating Temperature | -30°C to 50°C (-22°F to 122°F) |
| Suitable Uses | Dry, Damp, or Wet Locations |
| Control | |
| Dimmable | No |
| Compatibility | |
| Compatible Power Supplies | Non-Dimmable Power Supplies 12VDC/VAC. Never use with MLV power supplies! |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | ETL |
| Warranty | 5 Years |