Low Profile LED Step Light
Low Profile LED Step Light
Description
Illuminate your steps or deck walkways effortlessly with our durable 3.5W Low Profile LED Step Light. The solid die cast brass faceplate has a frosted lens to produce a softer light and reduce glare. The brass is durable and corrosion-resistant with a brushed bronze finish. Used indoor or outdoor applications, such as stairways, pathways, driveways, patios, or any other places where landscape lighting is required.
Key Features
Key Features
-
IP65 Water Resistant
-
200 Lumens
-
12-24 VDC or Low Voltage AC
-
3000K , 4000K, 5000K
Specifications
Specifications
| Part # | AL-LL-STEP-LNSF |
| Physical | |
| Beam Angle | 120° |
| Dimensions | 4.72" Long (120mm) 2.87" Wide (73mm) 1.63" Deep (41.5mm) |
| Estimated Lifespan | 30,000 hours |
| Finish Options | Oil-Rubbed Bronze |
| Fixture Material | Aluminum |
| Lens | Frosted Polycarbonate |
| Weight | 0.43 lbs (200g) |
| Electrical | |
| Input Voltage | 12-24 VDC or Low Voltage AC |
| LED Quantity | 24 |
| LED Type | SMD 2835 LED Chip |
| Photometric | |
| CRI | ≥85 |
| LED Color Options | 3000K 4000K 5000K |
| Environmental | |
| IP Rating | IP65 Splash Resistant |
| Max Operating Temperature | -30°C to 50°C (-22°F to 122°F) |
| Suitable Uses | Dry, Damp, and Wet Locations |
| Control | |
| Dimmable | No |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | ETL Listed |
| Warranty | 5 Years |