Recessed LED Step Light
Recessed LED Step Light
Description
The premium Recessed LED Step Light is an integrated step light with 3000K/4000K/5000K selectable LED to give off the right amount of light in the darkness. This step light projects the light down so that it can illuminate each step without glare. It can be used on outdoor steps, stairs, decks, home theater, or any other places where step lighting is required.
Key Features
Key Features
-
IP65 Water Resistant
-
75 Lumens
-
12 VDC or Low Voltage AC
-
3000K , 4000K, 5000K
Specifications
Specifications
| Part # | AL-LL-STEP-LNSR |
| Physical | |
| Beam Angle | 70° |
| Dimensions | 4.72" Long (120mm) 2.88" Wide (73.1mm) 1.46" Deep (37.2mm) |
| Estimated Lifespan | 30,000 hours |
| Finish Options | Oil-Rubbed Bronze |
| Fixture Material | Aluminum |
| Lens | Frosted Polycarbonate |
| Weight | 0.43 lbs (200g) |
| Electrical | |
| Input Voltage | 12 VDC or Low Voltage AC |
| LED Quantity | 12 |
| LED Type | SMD 2835 LED Chip |
| Photometric | |
| CRI | ≥85 |
| LED Color Options | 3000K 4000K 5000K |
| Environmental | |
| IP Rating | IP65 Splash Resistant |
| Max Operating Temperature | -30°C to 50°C (-22°F to 122°F) |
| Suitable Uses | Dry, Damp, and Wet Locations |
| Control | |
| Dimmable | No |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | ETL Listed |
| Warranty | 5 Years |