VersaDrive 96 Watt Power Supply - 5-in-1 Dimming – Class 2 Certified
VersaDrive 96 Watt Power Supply - 5-in-1 Dimming – Class 2 Certified
In-Stock (229) - Ships Same or Next Business Day
Description
The Magnitude VersaDrive 96 Watt 5-in-1 Dimmable Power Supply combines advanced functionality with user-friendly versatility, making it ideal for professional LED lighting systems. Its flicker-free dimming down to 1% ensures precise ambiance, while 5-in-1 compatibility—Forward Phase (MLV), Reverse Phase (ELV), 0-10V, 0-10 PWM, and Potentiometer—simplifies installation and adapts to diverse setups. This customer-friendly design reduces complexity without sacrificing performance. Compatible with COB and high-density LEDs, it is housed in a durable NEMA 3R-rated enclosure with corrosion-resistant screws for long-lasting outdoor performance.
Key Features
Key Features
-
5-way universal dimming
-
NEMA 3R Rated
-
Output Voltage 24VDC
-
Class 2 rated
Specifications
Specifications
| Part # | AL-PS-MVD-96-24 |
| Physical | |
| Dimensions | 8.1" Long (206mm), 4.3" Wide (110mm), 1.7" Tall (43mm) |
| Housing Material | Steel |
| Mounting Method | Mounting Tabs |
| Weight | 3.88 lb (1.76 kg) |
| Electrical | |
| AC Current | 1.05A @ 120VAC |
| AC Voltage Range | 120-277VAC |
| DC Voltage | 24VDC |
| Efficiency | 84% |
| Frequency Range | 50/60Hz |
| Inrush Current | 80A @ 277VAC |
| Max Output Current | 4.1A |
| Max Power Consumption | 96W |
| Minimum Load | 8W |
| Environmental | |
| IP Rating | NEMA 3R (IP65) |
| Max Operating Temperature | -40°C to 50°C (-40°F to 125°F) |
| Max Storage Temperatures | -40°C to 85°C (-40°F to 185°F) |
| Suitable Uses | Dry, Damp, and Wet Locations |
| Control | |
| Dimmable | Yes |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | - UL/cUL Listed - Title 24/JA8 Compliant - RoHS - Class 2 |
| Warranty | 5 year |
Features
Features
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert
How many power supplies do I need?
Many LED lighting systems are designed with one driver for each individual LED light in a 1:1 ratio. Strip light systems are wired a bit differently due to the spread of the lights over the length of the run. In each case, the number of power supplies needed will be based on the total wattage required to power the specific lights in your system.
Can I dim my lights with aspectLED power supplies?
Yes, you can! LED lighting systems can be dimmed on either the Alternating Current (AC) or Direct Current (DC) side of the system. The direction you choose will depend on personal preferences, system goals, and design constraints.
- AC-side Dimming: This is the most common approach for controlling the brightness of your lights. It aligns with the existing electrical systems common to most homes and commercial buildings today. The ability to control the system via standard wall switches is the primary benefit of these systems. If this sounds like the approach for you, make sure to design your system with dimmable lights/fixtures and dimmable power supplies.
- DC-side Dimming: While less common today, dimming on the DC side of the system is growing in popularity. In contrast to permanently installed wall switches, DC-side dimming is more often controlled by handheld remotes or smartphone applications. These controllers and apps usually allow more control and customization options. If you are designing a system with RGB color tuning, CCT color tuning, or addressable strip lights, you will need to plan for this type of dimming. Moreover, systems that dim on the DC side are generally more energy efficient.
How do I know which size I need?
Use this simple equation:
Watts per fixture x Number of lights installed = Z, then Z x 1.25 = Minimum size of power supply required.
Example 1: 9 Watts x 4 Fixtures = 36 Watts. 36 x 1.25 = 45. The minimum power supply needed for this circuit is a 45-watt power supply.
Example 2: 16.4’ of N-series Ultra-bright Strip (2.92 Watts per foot): 16.4 x 2.92 = 47.88. 47.88 x 1.25 = 59.86. The minimum power supply size needed is a 60-watt power supply.