W-Series RGBW Solderless Jumper Bite Connector
W-Series RGBW Solderless Jumper Bite Connector
In-Stock (375) - Ships Same or Next Business Day
Description
This double ended connector is designed to connect 2 sections of strip lights to make turns or jump installation obstacles with no soldering work required. FOR USE ONLY WITH aspectLED LED Strip Lights (sold separately). Be sure to observe strip light polarity at all connection points. Needle Nose or Parallel Jaw Pliers are recommended for installation.
Key Features
Key Features
-
IP20
Non-Waterproof -
W-Series
RGBW/RGBW 4-in-1/RGBA
Dimensions
Dimensions
Specifications
Specifications
| Part # | AL-SL-CN-WRGBW-JUMPER |
| Physical | |
| Connector Type | Strip to Wire to Strip |
| Dimensions | 7" Long (177.8mm) 0.53" Wide (13.7mm) 0.21" Deep (5.4mm) |
| Weight | 0.22 oz (6.2g) |
| Electrical | |
| Max Current | 4A |
| Wire Connections | 22 AWG (Black+,Green-,Red-,Blue-,White-) |
| Environmental | |
| IP Rating | IP20 |
| Suitable Uses | Dry Locations Only |
| Compatibility | |
| Compatible Strip Lights | AL-SL-WN-U-RGBW-24 AL-SL-WN-U-RGB4 AL-SL-W4-IP20-24 AL-SL-EN-CC-IP20-24-RGBW-32 AL-SL-CC-24-RGBW-IP20-60 |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | CE |
Features
Features
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert