Wireless Multi-Zone LED Wall Dimmer Controller
Wireless Multi-Zone LED Wall Dimmer Controller
Low Stock (only 9 items left in stock) - Backorder Available
Description
The In-Wall low voltage LED dimming controller is our most stylish LED dimmer. This permanently mounted in-wall controller allows you to control your single color low voltage LED fixtures, providing full brightness control. Simply connect this unit to its receiver (or control box), your 12VDC/24VDC LED fixtures and a power supply, mount your wall plate, and start controlling your fixture. This dimming LED controller is compatible with all of aspectLEDs single color 12VDC or 24VDC LED fixtures.
Key Features
Key Features
-
VOLTAGE
12VDC or 24VDC -
4 Channel
Specifications
Specifications
| Part # | AL-CTLR-DIM-4ZRF-WMT |
| Physical | |
| Dimensions | 4.25" Long 2" Wide 0.75" Thick |
| Finish Options | White |
| Mounting Method | In-Wall Switch Box |
| Weight | 0.9 lbs |
| Electrical | |
| Input Voltage | 12VDC or 24VDC |
| Output Signal | Wireless (RF) Remote Control |
| Power Source | Non-dimmable Power Supply |
| Environmental | |
| IP Rating | IP20 |
| Max Operating Temperature | 32°C to 104°C (0°C to 40°C) |
| Suitable Uses | Indoor Dry Locations |
| Compatibility | |
| Compatible Power Supplies | Non-dimmable power supplies |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | RoHS |
| Warranty | 1 Year |
Features
Features
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert