Borealis DMX Addressable Strip Light
Borealis DMX Addressable Strip Light
In-Stock (82) - Ships Same or Next Business Day
This product requires a power supply.
Calculate your power supply
Description
The Borealis DMX Addressable Strip Light brings bold, dynamic RGB color to your projects with smooth fades and seamless transitions, all managed through a 512-channel DMX Universe. Each pixel offers full RGB mixing with three-channel control, unlocking millions of color possibilities. Pair it with our DMX Wall Mount STICK-DE3+ or PC/Mac Programmable Controller for effortless setup, group management, and advanced scene creation. With segment-based LED addressing, this strip light allows for intricate effects and highly customized lighting designs.
Key Features
Key Features
-
Unlimited Colors
-
DMX
-
Non Waterproof
-
6 LED's per pixel
Specifications
Specifications
| Part # | AL-SL-AD-DMX-IP20-24-RGB |
| Physical | |
| Adhesive Backing | Yes |
| Beam Angle | 131.7° |
| Cut Length | 4" (100mm) |
| Dimensions | 16.4' (5m) 0.394" (10mm) Wide 3.94" (100mm) |
| Estimated Lifespan | 50,000 Hours |
| Mounting Method | Adhesive |
| Weight | 0.4lb (0.2kg) |
| Electrical | |
| Efficacy (lumens per watt) | Up to 36.71 lumens per watt |
| Input Voltage | 24VDC |
| LED Quantity | 14 LEDs per foot (48 LEDs per meter) |
| LED Type | SMD 5050 |
| Max Power Consumption | 3.65W per foot (12W per meter) |
| Max Run Length | 16.4' (5m) |
| Photometric | |
| CRI | N/A |
| LED Color Options | RGB |
| Max Lumens | Up to 134 Lumens/ft (433 Lumens/m) |
| RGB Wavelength Ranges | Red: 1.90 Green: 1.50 Blue: 1.20 |
| Environmental | |
| IP Rating | IP20 |
| Max Operating Temperature | -4°F to 122°F (-20°C to 50°C) |
| Max Storage Temperatures | -22°F to 176°F (-30°C to 80°C) |
| Suitable Uses | Dry, Indoor |
| Control | |
| CV, CC, DMX or SPI | DMX |
| Dimmable | Yes (via DMX) |
| # of Addressable Sections | 40 |
| Compatibility | |
| Compatible Connectors | AL-SL-CN-DMX-JUMPER AL-SL-CN-DMX-PIGTAIL AL-SL-CN-DMX-SPLICE |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | CE UL RoHS LM80 |
| Warranty | 5 Years |
Features
Features
Applications
Applications
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert