Micro LED Channel - 1 - Black
Micro LED Channel - 1 - Black
In Stock (12) - Moving Fast!
Description
At less than ¼” wide, this channel offers designers and homeowners a go-to channel for the times when other solutions just don’t fit. Whether for near-invisible undercabinet lighting, super low-profile accent lighting, or anything in between, consider our Micro channel your first choice for delivering big impact in small spaces. Mix and match lens and channel colors to achieve maximum customization or pair with our Micro Series Strip Lights and deliver up to 365 lumens per foot with our thinnest line of light yet.
Specifications
Specifications
| Part # | AL-TRK-SM-M |
| Physical | |
| Accommodates these | Interior Channel Dimensions | 0.16" (4.2mm) |
| Channel Material | Anodized Aluminum |
| Dimensions | 0.25" (6.6mm) Wide 0.27" (7mm) Tall |
| Finish Options | Silver, Black |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Options | Clear, Frosted, Smoke |
| Mounting Method | Mounting Clip, Surface Mounted |
| Package Quantity | Accessory Pack (optional) 1 End Cap with Hole, 1 End Cap without Hole, 2 Mounting Clips per 3.3ft length |
| Routing Width | 0.28" (7mm) |
| Weight | 0.2 lb (6.5ft Channel & Lens) |
| Photometric | |
| Lens Transmittance | Clear = 92% Frosted = 78% Smoke = 25% |
| Environmental | |
| IP Rating | IP20 |
| Load Rating | IK06 |
| Max Operating Temperature | -4 – 122°F (-20 – 50°C) |
| Max Storage Temperatures | -22 – 176°F (-30 – 80°C) |
| Suitable Uses | Dry, Indoor |
| Compatibility | |
| Compatible Strip Lights | Holds Strip Light up to 4mm wide |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | RoHS |
| Warranty | 1 Year |
Features
Features
Applications
Applications
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert
What strip lights can I use with the Micro channel?
Any strip light less than 4mm wide can be paired with our Micro channel.