Surface Mount LED Channel, Narrow - Black - 1
Surface Mount LED Channel, Narrow - Black - 1
In-Stock (1114) - Ships Same or Next Business Day
Description
This surface mount channel is compatible with all indoor-rated (IP20) strip lights up to 12mm wide. Available in sleek silver or black aluminum finishes, it can be paired with clear or frosted lenses for maximum brightness and diffusion, or a smoke lenses for subtle accents. Its slim 0.28" low-profile design makes it ideal for tight or challenging spaces. Crafted from durable aluminum, it shields strip lights from damage and tampering, while providing smooth, even light diffusion and effective heat dissipation to extend LED lifespan.
This channel has a 9/16" visible lens and accommodates strip lights up to 12mm wide.
Specifications
Specifications
| Part # | AL-TRK-SM-N |
| Physical | |
| Accommodates these | Interior Channel Dimensions | 0.48" (12.2mm) |
| Channel Material | Anodized Aluminum |
| Dimensions | 0.67" (17.5mm) Wide 0.28" (7mm) Tall |
| Finish Options | Silver, Black |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Options | Clear, Frosted, Smoke |
| Mounting Method | Mounting Clip, Surface Mounted |
| Package Quantity | Accessory Pack (optional) 1 End Cap with Hole, 1 End Cap without Hole, 2 Mounting Clips per 3.3ft length |
| Routing Width | 18mm |
| Weight | 0.6 lb (6.5ft Channel & Lens) |
| Photometric | |
| Lens Transmittance | Clear = 92% Frosted = 78% Smoke = 25% |
| Environmental | |
| IP Rating | IP20 |
| Load Rating | IK06 |
| Max Operating Temperature | -4 – 122°F (-20 – 50°C) |
| Max Storage Temperatures | -22 – 176°F (-30 – 80°C) |
| Suitable Uses | Dry, Indoor |
| Compatibility | |
| Compatible Strip Lights | Holds Strip Light up to 12mm wide |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | RoHS |
| Warranty | 1 Year |
Features
Features
Applications
Applications
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert