Surface Mount LED Channel, Universal Wide - 1 - Silver
Surface Mount LED Channel, Universal Wide - 1 - Silver
Out of Stock - Backorder Available
Description
This channel is designed for universal compatibility with all aspectLED strip lights - both indoor and outdoor rated. With its extra wide clearance, it can even hold two 8mm strips for added brightness. Just over 1/4" tall, it offers a low profile design that’s easy to mount, hides well in tight or tricky spaces, and is perfect for retrofitting existing installations. Made from durable aluminum, it protects your strip lights from damage and tampering while providing smooth, even diffusion.
Specifications
Specifications
| Part # | AL-TRK-SM-W |
| Physical | |
| Accommodates these | Interior Channel Dimensions | 0.70" (18mm) |
| Channel Material | Anodized Aluminum |
| Dimensions | 0.88" (22.6mm) Wide 0.33" (8.5mm) Tall |
| Finish Options | Silver, Black |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Options | Clear, Frosted, Smoke |
| Mounting Method | Mounting Clip, Surface Mounted |
| Package Quantity | Accessory Pack (optional) 1 End Cap with Hole, 1 End Cap without Hole, 2 Mounting Clips per 3.3ft length |
| Routing Width | 0.91" (23mm) |
| Weight | 1.2 lb (6.5ft Channel & Lens) |
| Photometric | |
| Lens Transmittance | Clear = 92% Frosted = 78% Smoke = 25% |
| Environmental | |
| IP Rating | IP20 |
| Load Rating | IK06 |
| Max Operating Temperature | -4 – 122°F (-20 – 50°C) |
| Max Storage Temperatures | -22 – 176°F (-30 – 80°C) |
| Suitable Uses | Dry, Indoor |
| Compatibility | |
| Compatible Strip Lights | Holds Strip Light 12mm wide & above |
| Standards / Certifications | |
| Standards / Certifications | RoHS |
| Warranty | 1 Year |
Features
Features
Applications
Applications
Technical Documents
Technical Documents
FAQ
FAQ
Have a question and don't see the answer below? Chat live with an LED Expert